Linie lotnicze Air Canada przewiozły w drugim kwartale bieżącego roku 9,1 mln pasażerów - poinformował w oficjalnym komunikacie narodowy przewoźnik Kanady. To prawie o osiem mln więcej podróżnych aniżeli w miesiącach od kwietnia do końca czerwca ubiegłego roku.
Air Canada zmniejszyły w tym okresie swoją stratę netto do poziomu 294 mln euro oraz zwiększyły ośmiokrotnie przychody w porównaniu do drugiego kwartału 2021 roku. Oferowanie z kolei było pięciokrotnie wyższe w odniesieniu do tego z okresu od kwietnia do końca czerwca ubiegłego roku i osiągnęło pułap 73 proc. oferowania z drugiego kwartału 2019 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Wypełnienie samolotów bliskie poziomu z 2019 roku
Wskaźnik wypełnienia samolotów był na poziomie 80,5 proc. To znacząca poprawa w stosunku do tego samego okresu z ubiegłego roku, niemniej nadal o cztery punkty procentowe mniej aniżeli w drugim kwartale 2019 roku.
– Pod względem operacyjnym miniony kwartał był bardzo trudny dla naszej firmy, pracowników i klientów. Droga do powrotu do normalności po poważnym kryzysie rzadko jest jednak prosta i łatwa – powiedział Michael Rousseau, prezes Air Canada.
– Jestem zadowolony z wyników finansowych. Wygenerowaliśmy przychody na poziomie 94 proc. z analogicznego okresu sprzed trzech lat. Dokonaliśmy tego pomimo niższego oferowania – podkreślił Rousseau.
– Sytuacja była szczególnie trudna w Kanadzie, ponieważ praktycznie przez dwa lata wstrzymaliśmy działalność, ale zdołaliśmy się odbudować w ciągu zaledwie kilku miesięcy, osiągając 80 proc. poziomów z 2019 roku. Pomimo starannego planowania i prognoz nasza branża nadal funkcjonuje pod dużą presją. Niemniej pracujemy ciężką, aby wrażenia z naszych podróży były jak najlepsze i zgodne z oczekiwaniami – podsumował Rousseau.
Więcej frachtowców we flocie
Flota Air Canada powiększy się o dwa boeingi 777F. Dostawy frachtowców zaplanowano na 2024 rok. Wcześniej narodowy przewoźnik Kanady zamówił także dwa boeingi 767-300F, które mają wejść do służby w przyszłym roku.
– Nasza rosnąca flota frachtowców i sieć połączeń pasażerskich pozwalają nam funkcjonować elastycznie na terenie obu Ameryk. To klucz do zróżnicowanej działalności – dodał Jason Berry, wiceprezes Air Canada, których przychody z sektora cargo spadły jednak o ponad 16 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2021 roku. Przewoźnik z Kraju Klonowego Liścia tłumaczy to utrzymującymi się restrykcjami z Chinach, Hongkongu i Japonii. Straty udało się częściowo zrekompensować na rynkach w Australii, Ameryce Łacińskiej czy Europie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.